понеделник, 16 февруари 2009 г.

ЗАЩО ПОМАГАТ МОЛИТВИТЕ?

автор: Светлана КУЗИНА

Учените са открили чет¬върто състояние на съз¬нанието - "молитвено бо-дърстване", което оказва изцеляващо въздействие
Изследванията на д-р Донг Юнг от университета в Охайо са доказали, че вярата и молитвата влияят благотворно на оздрави¬телния процес и на борбата с теж¬ките недъзи. Както сочат данните от изследването, подобрява се със¬тоянието дори на смъртно болните, когато те се молят искрено и с вяра.
Въздействието на молитвите върху организма на човека уче¬ните започнали да изследват не¬отдавна. Преди това "мърдането на устните" те смятали за глупост, но първите научни данни очудили дори закоравелите атеисти.
Изследванията били проведе¬ни в Херцогския университет в Дарен, щата Северна Каролина, САЩ. Учените поканили няколко монаси, монахини и духовници от разлтррни религии да се молят за 700 пациенти, страдащи от определени сърдечни недъзи. В течение на няколко дни лекарите отбеляз¬вали състоянието на тези болни, а когато опитът приключил, всички данни били предоставени на екс¬пертите. Скоро след това проф. Митчел Крушев съобщил резулта¬тите: благодарение на молитвите у 500 пациента темпът на оздравяване се ускорил с близо 93 на сто.
„Аз не зная на какво се дъл¬жи това — признава професора. Но мога да предположа, че върху работата на сърцето благотворно влияе концентрацията над слова¬та на Аллах, произнесени както от духовниците така и от самите бо¬лни. Та нали човекж за когото се молят, или който сам се моли изцяло е отдаден на общуването си с Всевишния и навярно това води до нормализация на много процеси в организма, което ни предстои да разгадаем.
По-късно се изяснило, че молитвите убиват зловердните бакте¬рии не само в човешкия организъм, но и във водата. Петербургският инженер-електрофизик от лабо¬раторията по медикобиологични технологии към Научно-изследователския институт по промишле¬на и морска медицина Ангелина Малаховская, член на Съюза на православните учени в Русия, вече девет години изучава свойствата на тези ненаучни наглед явления като молитвите. Според нея молитвите край водоеми, в които има чревни бацили и златисти стафилококи, почти стопроцентово изчезват.
Но истинско откритие, доказващо силата на молитвата, направил ръководителят на лабораторията по невропсихофизиология към Санктпетербургския психоневрологичен научно-изследователски институт на „В.М.Бехтерев" - проф. Валерий Слезин:
„На мнозина психиатри и не¬вролози е трудно да обяснят от рационална гледна точка феномена, че след молитвите душевното състояние се облекчава, а болните, смятани за неизлечими, често оз¬дравяват. Още великият руски пси¬хиатър Бехтерев казвал на своите пациенти: "Този нека да продължава да взема лекарствата, а този по-добре да отиде при свещеника да му прочете молитва".
Какво именно става в мозъка по време на молитвата, показват екс¬периментите.
Ние поканихме православни духовници и семинаристи, католи¬чески духовници и последователи на исляма, дзен-будисти и индий¬ски майстори на медитацията и ги помолихме да се молят искре¬но - допълва проф. Слезин. Дока¬то те шепнеха молитвите си, ние снемахме електроенцефалограми, за да можем с помощта на прибо¬ра да проследим процесите, които стават в мозъка. И за наша радост регистрирахме феноменално явле¬ние.
Досега бе прието, че съществу¬ват три основни фази на функци¬ониращия мозък: скоротечен сън, бавен сън и бодърстване. На всяка от тези фази е свойствен определен ритъм. А както се изясни от експе¬римента, по време на молитвите ритъмът на мозъчните биотокове се забавя дотолкова, че става възмож¬но да се говори за съществуването на четвърто състояние на съзнание¬то - т.нар. молитвено бодърстване. В това състояние мозъкът фактиче¬ски се изключва: прекратява се ак¬тивната мисловна дейност и ми се струва - макар че засега не мога да го докажа - че съзнанието започва да действа извън тялото на човека.
На електроенцефалографа фе¬номенът изглежда по следния на¬чин: в будно състояние кората на главния мозък на възрастен човек генерира алфа и бета ритми на био¬токовете с честота от 8 до 30 херца. Когато обследваните от нас започ¬ваха молитвите, настъпваше заба¬вяне на ритъма на биотоковете до честота от 3 херца. Те се наричат делта ритми и се наблюдават само при новородени до 2-3 месеца.
При някои от изследваните енцефалографът показваше пълно отсъствие на алфа и бета, а само на делта ритми. От гледна точка на неврофизиологията молещите се хора като че ли се връщат в дет¬ството си. При това неврофизиологично явление се наблюдаваше не¬зависимо какви молитви отправят участниците - католически, право-славни или мюсюлмански.
Ние смятаме, че по време на молитвата се разрушават патоло¬гичните връзки между невроните на мозъка, тъй като човек престава да мисли за болестта - казва проф. Слезин. - Понякога това води до пълно оздравяване на болните хора. На науката са известни слу¬чаи, извлечени от онкологията, ко¬ито изискват още по-щателното им проучване. Само че човек трябва да вярва и да се моли искрено и от сърце, иначе лечебен ефект не би се получил.

Няма коментари: